Ara
  • Bahar Özen

İyi Şanslar!

"Zarlar düşeş gelseydi, belki de her şey başka türlü gerçekleşecekti." Ağır Roman


Genelde zor durumlar karşısında sevdiklerimizi daha olumlu bir ruh haline sokabilmek adına çok kez “iyi şanslar” dilemişizdir. Peki bunu yaparken gerçekten şans denilen bir olgunun varlığına inanarak mı söylüyoruz, yoksa moralimiz çok bozukken bile, biri hatrımızı sorduğunda, verdiğimiz “iyiyim” yanıtı gibi dilimize yapışan söylem mi? Şans gerçekten var mı ya da tüm bunlar seçimlerimizin bir sonucu mu?

Akademik alt yapımdan dolayı bilimsel projelerde görev aldığımdan mıdır bilinmez, tüm soruların somut kanıtlara dayalı açıklamalarını her zaman tercih etmişimdir. Bu yüzden, neden bazı insanlar inanılmaz derecede şanslı iken, diğerleri son derece şanssız olabiliyor diye sorgulayan bir psikoloğun yürüttüğü çalışmayı inceleyerek sorumuza cevap bulmaya çalışalım.

Psikoloğumuz neden bazı insanlar hep doğru zamanda doğru yerdeyken diğerleri şanssızlıklarla boğuşuyor diye merak ediyor ve bu konu üzerine bir dizi çalışma yapıyor. Şanslı dediğimiz insanlar yaşantılarında sürekli fırsatlarla karşılaşırken şanssız insanlar bunlarla hiç karşılaşmazlar. Psikolog bu durumun, insanların söz konusu fırsatları fark etme yetenekleri ile ilişkili olduğunu öne sürüyor ve yapacağı araştırmayı duyurduğunda çalışmaya çok sayıda gönüllü katılıyor. Hem şanslı hem de şanssız insanlara bir gazete veriyor ve onlardan gazeteyi iyice inceleyip resimleri saymalarını istiyor. Gazetenin ortalarında bir yerde büyük harflerle yazılı bir metin vardır ve altında bunu sesli okurlarsa 250 dolar kazanacakları yazmaktadır. Şanslı grubumuzdaki kişilerin neredeyse hepsi büyük bir heyecanla metni görüp okurken, şanssız grubumuz fotoğraf aramaya devam ediyor ve metni kaçırıyor. Gergin bir şekilde verilen görevi tamamlamaya odaklanmışlardır.

Buna benzer yapılan bir dizi çalışma ile şanslı insanların şans fırsatlarını yaratma ve fark etme konusunda becerikli oldukları, sezgilerine güvendikleri, olumlu beklentiler sayesinde doğru çıkan tahminlerde bulundukları ve sabit fikirli insanlara göre daha esnek oldukları sonucuna varılmıştır.

Aslında insanlar neden şanslı ya da şanssız olduklarını tam olarak bilemeseler de düşünceleri ve davranışları bu durumu büyük ölçüde açıklıyor.

Politikacı William Jennings Bryan’ın da dediği gibi; “Kader bir şans oyunu değil, seçim sorunudur. Beklenecek değil, elde edilecek bir şeydir.”

İyi Şanslar!
İpsiz Terzi Atölyesinden

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör