Ara
  • Bahar Özen

Hayat sizce de meşgul olmak için çok kısa değil mi?

“Hayatın tüm sırrı, bir tek şeyle adamakıllı, diğer binlercesiyle de gereği kadar meşgul olabilmektir.”

Horace Walpole

Sanat tarihi konusunda üstün dehasını koleksiyonlarıyla taçlandıran ve aynı zamanda çok sevdiğim İngiliz yazar Horace Walpole’un bir sözüyle başlamak istedim. Okunması ve ders çıkarılması gereken yüzlerce yazısından kendime en yakın hissettiğim ve her daim motivasyonumu arttıran bir cümledir.

Özellikle yoğun çalışan bir beyaz yakalı ve eş zamanlı olarak kendi işini yürüten biri olarak 24 saatin bana asla yetmediğini söyleyebilirim. Koca bir gün boyunca “boş” diye tabir edebileceğim bir anım olmuyor çünkü boş zamanları da genellikle e-posta okuyarak, sosyal medyadan geri kalmamak adına kim nerede – ne yapmışları takip ederek, çoğu insanın instagram hayatına bakıp iç geçirerek (ve “ben nerede yanlış yaptım?” diye düşünmeden edemeyerek:) ), bir türlü bitmeyen ev işleriyle meşgul olarak bir de bakıyorum ki gün bitmiş! 6 saatlik bir uyku ile zihnimde olup bitenleri sindirmeye çalışmam, çoğu zaman gün içinde ne yapıyorsam uykumda da onunla meşgul olmam da işin bonusu! Neden bu kadar meşgul hayatlarımız? Sürekli bir koşturma içindeyken kendimizi önemli biri gibi hissetmemiz mi kısır döngüyü besliyor yoksa gerçekten zaman denilen mefhumu hiç de iyi yönetemiyor muyuz?

Her ne kadar tam tersi gibi yaşantıma devam etsem de, gerekli gereksiz sürekli meşgul olmak istemenin anlamsızlığını, durmaksızın oyalanacak bir şeyler aramanın üretkenlik ya da çalışkanlığa hiçbir katkı sağlamadığını düşünüyorum. Aynı anda her şeyi yüzde yüz verimlilikle yapma ihtimalimiz yok. Bir şeye tüm enerjimizi, vaktimizi, ruhumuzu verdiğimizde başka bir şeye aynı özeni gösteremeyiz ki bu çok normaldir. Burada kilit nokta seçicilik yani önem sırasını çok iyi belirlemek gerekiyor. Önceliğim yaparken keyif aldığım şey olabilir ya da yaşam standartlarımı yüksek tutmak için kazanacağım para olabilir, belki ailemle geçireceğim zaman olabilir, belki de çok fazla seyahat edebilmek olabilir... Bunları kendi içimizde bir önem sırasına koyarsak işin çetrefilli kısmı bitmiş oluyor. Özellikle çalışan biri için şu ayrımı yapmak çok önemli: Yaşamak için mi çalışıyorum yoksa çalışmak için mi yaşıyorum? Kimseyi kararından dolayı yargılayamayız, zaten neyin doğru veya yanlış olduğunun kararını kişiden başka kimse veremez. O yüzden kendimize şeffaf davranıp isteklerimizi can kulağı ile dinlememiz gerekiyor. Bana göre mutluluğa giden yol tam da buradan geçiyor. Hayat sizce de her şey ile meşgul olmak için çok kısa değil mi?


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör