Ara
  • Bahar Özen

Birlikte. Daha Güçlü

Küresel iş gücünün önemli bölümünü oluşturan kadınlar, birçok toplumda olduğu gibi ülkemizde de var olan cinsiyet eşitsizliği sebebiyle iş gücü piyasasının dışında kalmaktadır. 2019 yılında ülkemizde kadın girişimci oranı sadece %8.8’ydi. (1) Kadın istihdam oranı ise 2019 yılında %28 iken covid-19 nedeniyle 3 puan daha azalarak %25’e geriledi.(2) Yani pandemi kadınları işsiz bıraktı. Ne yazık ki her dört kadından sadece biri istihdama katılmış oldu. Oysa gelişmişlik düzeyi daha yüksek olan ülkelerde kadın ve erkeklerin sektörlere göre istihdam oranları tahmin edeceğiniz üzere birbirine çok yakındır.


Türkiye’nin ekonomik olarak acilen büyümeye ve kalkınmaya ihtiyacı var. Bu yüzden kadının iş gücü piyasasına katılımı günümüzde önemini daha da arttırmıştır.


Bizbizze Kadınlar için Fikir ve Destek Derneği, 2017 yılında tam da bu amaçla, toplumsal ve ekonomik yaşama aktif bir biçimde katılmak isteyen kadınları güçlendirmek için kuruldu. Dernek, hazırladığı Girişimcilik, İstihdam ve Gönüllülük Programlarıyla, iş arayan, iş yaşamında güçlenmek, ve/veya kariyer planında değişiklik yapmak isteyen kadınlara ihtiyaç duyduğu desteği sunmayı hedefliyor.


Bizbizze, kadınları iş bulma ya da iş kurmada yaşadıkları zorluklar karşısında güçlendirmek, çalışma hayatında toplumsal cinsiyet ayrımcılığı karşısında farkındalık yaratmak, kadınların ekonomik bağımsızlığını kazanabilmeleri için harekete geçmesine katkı sunmak ve bunun için çabalayan kişi ve kurumları buluşturan bir adres olmak misyonuyla çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. (3)


Bir girişimci olarak sıfırdan bir marka kurmanın heyecanını, sevincini ve tüm zorluklarını yaşadığım için başka kadınların hayatlarına dokunarak bir nebze de olsa işlerini kolaylaştırabilmeyi amaçlıyorum çünkü birlikte daha güçlü olacağımıza inanıyorum. İşte bu yüzden Bizbizze Kadınlar için Fikir ve Destek Derneği’nin yeni üyesi olduğumu açıklamaktan büyük mutluluk duyuyorum! Bu dayanışma ağı ile iş hayatında daha güçlü adımlarla yürüyebilmemiz adına tüm gücümle çalışacağım. Birlikte yol aldığım, yaşama değer katan tüm girişimci kadınların 19 Kasım Dünya Kadın Girişimciler Günü'nü kutlarım.

#baharözen #bizbizze #bizbizzekolektif #kadıngirişimci #dünyakadıngirişimcilergünü #ipsizterzi


Kaynaklar:


1. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği

2. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi

3. Bizbizze Kadınlar için Fikir ve Destek Derneği

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör