Hakkımda

Bahar Özen
IMG_5417_edited.jpg

İpsiz Terzi® markasının

kurucusu ve tasarımcısı

Kozadan çıkıp kelebeğe dönüşmek

Bir şey söylemek, yapmak veya paylaşmak bu amaca yönelik atılan adımlardır. Bir insan her şeyi değiştirebilir. Hayatta domino etkisine inanır mısınız? Duygular birbirleriyle etkileşir, çoğalır, büyür. Sen üzerine düşeni yap, mutlaka senden ilham alacak birisi olacak ve o başkasına ilham verecek, bu böyledir. İşin özü, bir kişiyi doğrudan etkileyen şey, herkesi dolaylı olarak etkiler. Eğer yaşadığımız evrende bir şeyleri değiştirmek istiyorsak öncelikle kendimiz işe koyulmalıyız. İlk adımımız ise şüphesiz korkularımızı yenmek olacak. Değişime kendimizden başlamalıyız.

Bu düşünceler ve otuzlu yaşlara yaklaşma telaşı ile kendi yaşantımı sorgulamaya başladım. Gün içinde kendiniz için ne yapıyorsunuz? İşten geç saatlerde gelip hazırladığım alkali suyun kendim için yaptığım tek şey olduğunu fark edince panikledim. Çalıştığım sırada Vakko ESMOD Moda Akademisi’nde eğitim aldım. Benim için radikal bir karardı. Aslında modaya hep ilgi duydum, zaten güzellik sektöründe çalışıyor olmak ister istemez sizi trendleri takip etmeye, modayla paralel hareket etmeye zorluyor. Ek olarak Görsel Sanatlar Akademisi’nde de desinatörlük eğitimimi tamamladıktan sonra ilk koleksiyonumu oluşturdum. 

İlk çalışmalarımı özellikle büyük sanatçıların ünlü eserlerinden ilham alarak hazırladım. Herkesin mutlaka kozasından çıkıp kelebeğe dönüştüğü bir dönem vardır. Bu sürecin farkında olursanız her adımınızdan keyif alırsınız.

Neden İpsiz?

İpsiz kelimesi bana olumsuzu çağrıştırmıyor. Aslında kafasına göre takılan ve özgür birini hayal ediyorum. Ceketi eliyle omzunda taşıyan bir kahraman. Bildiğini okuyan, süre gelen sistemle kimi zaman çatışan, kendi halinde yaşayan biri.

Tasarımlarımda nakış sanatını ön plana tutuyorum. Ürünlerim el yapımı, kendim hazırlıyorum. Bir parçayı son haline getirene kadar onunla yaşıyorum. Önce hikayesini yaratıyorum, sonra ona bir kişilik kazandırmaya çalışıyorum. Burada renklerin gücünden fazlasıyla yararlanıyorum. Nakış genellikle süsleme için tercih edilen bir yöntem. Benim parçalarımda ise kıyafetleri dile getiren ana unsur. Geleneksel nakışı çok severim ve otantik bulurum. Ancak tasarımlarımda daha modern bir dil kullanmayı tercih ediyorum. Tıpkı bir ressam gibi kumaşı tuval olarak kullanabilirsiniz. Yapım aşaması biraz vakit alıyor haliyle. "Yavaş Moda" denilen ve saygı duyulması gereken bir akım var. Ben bu akımı destekliyorum çünkü ortada fazlaca harcanan zaman ve emek söz konusu. Hazırladığım her parça tektir. Aynı tasarımın farklı bedenlerini dahi yapmıyorum. Her seferinde yeni bir heyecan, yeni bir keşif. Michelangelo’nun 1500’lerde yaptığı "Ademin Yaratılışı" tablosunu iğne ve iple yeniden yorumlayabilmek müthiş bir duygu. Bu sanat eserinin bir çağrışımını üzerinde taşıyabilmek ise bana göre giyilebilir sanata farklı bir bakış açısı kazandırıyor. 

Ödüller

2018 Global Art Awards Tekstil Sanatı Kategorisinde Finalist (Dubai,UAE)

2018 Arts & Crafts Design Award Aday (Online)